Przylądek Suonion to przylądek w Grecji u południowo-wschodnich wybrzeży Attyki. Znajdują się tu ruiny świątyni Posejdona, drugiej po Partenonie najchętniej fotografowanej starożytnej świątyni w Grecji. Miejsce to znane jest też jako punkt widokowy do obserwacji Morza Egejskiego i zachodów słońca. My poznaliśmy je również jako miejsce niesamowitych powiewów wiatru!
Na stromo wznoszącej się skale, od południa niemal pionowej, ponad 60 m nad lustrem Morza Egejskiego w epoce archaicznej znajdował się ołtarz. Budowę świątyni rozpoczęto na początku V wieku p.n.e. jednak w 490 r. p.n.e. została ona zniszczona przez Persów jeszcze przed ukończeniem. Ostatecznie świątynię Posejdona wzniesiono tutaj w 440 r. p.n.e.
Do dziś z dawnej świątyni zachowało się 18 marmurowych doryckich kolumn (z oryginalnie 36 szt.).Wzgórze otoczono murem obronnym, z obszernymi fragmentami zachowanymi do dziś. Już w starożytności Sunion stanowił charakterystyczny punkt orientacyjny dla marynarzy, zmierzających do Pireusu i Aten a także miejsce z którego możliwa była kontrola przez starożytne Ateny statków kierujących się do portu w Pireusie.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do unikatowego miejsca- kompleksu wypoczynkowego z wodami termalnymi. W wycieczce towarzyszyli nam uczniowie ze szkoły Themistoklis.